Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » Projekt TPK - info

Projekt TPK - základní info

publikováno 23.09.2008 (aktualizováno 29.10.2010)

 


Projekt TPK -Triky na lyžích Pro Každého .........  (po heslem Triky - nejen zábava, ale především "VYCHYTÁVKY - jak na to")
Motivačně-výukový projekt zaměřený na pomoc dětem a mládeži, realizovaný částečně prostřednictvím školství - lyžařských kurzů Základních škol – model sportu pro všechny. Projekt je připravován především v souladu s usnesením vlády ČR č.926 o Národním akčním plánu prevence dětských úrazů na léta 2007 – 2017 ze dne 22.8.2007, ve spolupráci s úsekem Akrobatického lyžování a LŠ AS.


 

Cíl projektu:
 • zajištění vyšší bezpečnosti dětí a mládeže při lyžování a při  zkoušení nových atraktivních lyžařských disciplin v souvislosti s novými směry v lyžování
 •  přivedení většího množsví dětí a mládeže všech věkových skupin ke sportovní činnosti – speciální výukový a motivační program v rámci lyžařských kurzů  zjednodušuje a zatraktivňuje výuku, při využití dostupného a universální vybavení pro všechny věkové skupiny a lyžařské discipliny – universální lyže snowblade
 •  představení dětem a mládeži více forem lyžařského sportu jako atraktivní a plnohodnotnou alternativu k využívání volného času – a to v zimním i letním období
 •  umožnění většímu počtu žáků účast na lyžařských kurzech (lyže ve škole zdarma, universální výukový program i pro žáky méně fyzicky zdatné a sportovně neaktivní)

          

Komplexní využití   lyží snowblade – zvýšení bezpečnosti dětí a mládeže v nových sportovních  aktivitách.

 


Formy plnění projektu:
 
ČÁST 1.) - zvýšení atraktivity a efektivity ve výuce  lyžování (především na školních lyžařských  kurzech) - vytvořením a uvedením do praxe alternativního výukově/motivačního programu pro školní lyžařské kurzy, zaměřeného na zvýšení motivace, bezpečnosti, zatraktivnění a zjednodušení školních lyžařských výcviků - model sportu pro všechny.
( výukový program SNOWBLADE - lyžujeme za dvě hodiny).

 

ČÁST 2) - vybudování chybějícího spojovacího bezpečnostního mezičlánku mezi klasickým lyžováním a základy pro Freestyle/Akrobatické lyžování (jednoduchá praktická průprava pro Snowparky zábavnou formou). Komplexní využití   lyží snowblade – všeobecné  zvýšení bezpečnosti dětí a mládeže ve sportovních  aktivitách – bezpečnější sport pro každého

Odůvodnění:
 
Zábava na lyžích v různých formách a nové lyžařské discipliny zaměřené tímto směrem získávají mezi dětmi a mládeží stále větší popularitu. Tato sportovní odvětví se řadí na přední místa nejúspěšnějších zimních sportů v ČR. Náročnost tohoto sportu s sebou přináší i rizika pro jeho nové vyznavače, především z oblasti veřejnosti, dětí a mládeže. Současná výstavba veřejně přístupných SnowParků umožňuje širokké veřejnosti svobodně zkoušet a následovat své sportovní vzory.
 
Zároveň čím dál tím širší okruh obyčejných lyžařů potřebuje jednodušší a levnější alternativu pro výuku lyžování. Ti, kteří nemají finance, ti kteří nemají fyzické předpoklady pro zvládání náročných výukových programů a těžkých a dlouhých lyží, ti všichni hledají marně pro ně vhodnou alternativu ...... my tuto alternativu právě předkládáme!

 


 

Stav a formy zajištění projektu: 
 
1.) ve spolupráci s odborníky vybudování jednoduchého výukového a motivačního programu pro rychlou a atraktivní výku jízdy na lyžích pro děti, mládež i dospělé, zvládnutelného v rámci školních lyžařských kurzů – při využití lyží Supershorties (model Snowblade) jako komplexního a plnohodnotného lyžařského vybavení, s dodáním motivačně-výukového materiálu (DVD, CD)
                        (zajištěno)
 
2.) zajištění dostupnosti univerzálního vybavení - moderní „učební pomůcku“ pro výuku ve školství jednáním u výrobců za dostupné ceny a v dostatečném množství pro školská zařízení v celé ČR, další možnost využití grandů EU – školství, bezpečnost dětí a mládeže, antidrogové programy. Distribuce dle možností dotací – neziskovou oraganizací, výrobce, distributor, investor.
                        (zajištěno)
 
3.) v rámci školení instruktorů lyžování zajistit možnost doškolování učitelů pro využití programu SNOWBLADE v praxi ( zájem ověřen v praxi zkušebními ukázkami v rámci seminářů cvičitelů lyžování).
V rámci lyžařských kurzů Základních škol - zajištění proškolených instruktorů z řad lyžařských odborníků pro ukázky a výuku v praxi – dar školním lyžařským kurzům pro motivaci namajetným dětem. Provádění přednášek s bezpečnostní tématikou, praktická výuka jako dar sportovním kroužkům DDM, sportovním a lyžařským klubům, materiálová podpora – hledání nových talentů, motivace k lyžování. Zajištění úkolu činností neziskové organizace.
                       (zkušebně probíhá 4.sezonu – financování ze soukromých zdrojů)
 
4.) pomocí seminářů v rozsahu cca 1 víkend (2,5 dne) doškolit průběžně současné školící kádry z oboru lyžování tak, aby byli schopni samostatné pedagogické činnosti v rámci současných školení instruktorů lyžování nebo vlastních lyžařských kurzů. Zajištění úkolu činností neziskové organizace.
                        (zajištěno)
 
5.) příprava a distribuce všech dostupných metodických a výukových materiálů, ( lyžařské vybavení, pravidla bezpečnosti ve Snowparcích, natočení DVD, doporučené přednášky). Zajištění NNO ve spolupráci s fyzickými osobami
                         (připraveno)
 
6.) zapojení komerčních LŠ do projektu – proškolením vedoucích kádrů, materiálová a metodická pomoc, vytvoření speciálního modelu výuky pro školy – formy daru školnímlyžařský kurzům. Zajištění úkolu činností neziskové organizace.
                         (probíhá)
 
7.) koordinační činnost se zahraničními partnery v rámci EU – průběh projektu, možnosti zapojení našich žáků do pohárových soutěží ve sjezdových disciplinách na lyžích supershorties v Rakousku
Zajištění úkolu činností neziskové organizace.
                        (jednání v zahraničí proběhlo, můžeme zajistit)
 

Motivace pro vznik projektu TPK:
 
 •  školy nakupují ve větším množství lyže Snowblade (kategorie supershorties do 1m) pro zábavu a zpestření lyžařských kurzů - využívají se však pouze v omezené míře pro zábavu (nedodržována metodická posloupnost, část současných prvků je  vyučována amatérsky bez znalosti bezpečnostních zásad  – zpracováno již v r.1986 pro AL). Chybí motivační prvek pro účast na školních kurzech pro velice dobré žáky-lyžaře, často i začátečníky. Školní kurzy byly vybrány jako realizátor projektu především z toho důvodu, že to jsou v praxi největší propojené dobrovolné lyžařské školy v republice – projekt tak má největší naději na rychlou realizaci a rozšíření mezi dětmi a mládeží. Předpoklad – školy dokáží nejrychleji nastartovat a podpořit zájem dětí, pomoci s distribucí bezpečnostních prvidel (kladně hodnoceno při ukázkových akcích samotnými pedagogy)
 • bezpečnost ve veřejných Snow-parcích – chybí výuka základů nebo alespoň seznámení se základními a nutnými pohybovými dovednostmi, chybí propojení klasického lyžování s Akrobatickými disciplinami, chybí veřejná pravidla bezpečnosti ve snowparcích
 • chybí bezpečnostní pravidla pro vstup a pohyb ve snowparcích (důležité vyučovat již v základních školách v rámci lyžařských kurzů, tato zařízení jsou volně přístupná lyžařům a především mládeži – těžké úrazy!) pravidla viz příloha3 – vytvořeno na základě předpisů pro Akrobatické skoky ve spolupráci s komisí pro AL.
   
 • na základě poznatků a metodických postupů z výuky v AL – možnost zjednodušení a urychlení klasické výuky lyžování – s návazností na pokračování zábavy ve snow-parcích, přivedení mládeže bezpečnou formou ke sportu.
 •  častá nemožnost dokonalého využití současných metodik pro výuku základního lyžování na školních lyžařských kurzech – část dětí stále nastupuje na kurzy se staršími nebo nevhodnými lyžemi, na kterých je moderní pojetí (současný výukový program zaměřený na carving) přímo NEMOŽNÉ realizovat a dochází tak k ODRAZOVÁNÍ žáků od lyžařského sportu (vyřešeno jednotnou školní výzbrojí – lyže shorties/supershorties)
 • možnost půjčení universálního vybavení – lyží -  v rámci škol nemajetným žákům – universální lyže i pro výuku začátečníků, umožnění účasti na kurzech většímu počtu dětí a mládeže
 •  zájem mládeže, učitelů a cvičitelů vlastnících snowblade na nových formách využití těchto lyží
 •  využití kvalitního, atraktivního a cenově dostupného produktu České firmy zastoupeného již dnes i v ostatních disciplinách lyžování
Projekt finančně podporuje Nadace ČEZ

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

ČERNOCH č.6
Opět přímo hrozivá a nebezpečná reklama na stránkách distributora lyží RAX - (pozn. - z důvodu zneužívání originální značky RAX je nyní distributor přejmenoval na STAKI) - "Doporučujeme pro školní lyžařské kurzy" - už hrozí prokurátorem !!!

Kalendář akcí

« 08 / 2018 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz