Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » ČLÁNKY - téma snowblade/skiboard » technika jízdy

Snowblade a používání holí - často diskutované téma ...

publikováno 26.12.2008 (aktualizováno 19.07.2009)

Dnes bych rád dal k diskuzi téma hůlky a krátké lyže - k napsání tohoto článku mne inspiroval i dnešní den na lyžích. Znatelný nárůst lyžařů jezdících na kraťasech je natolik nepřehlédnutelný, že je možné prohlásit, že krátká lyže se stává novým fenoménem.

Zároveň si můžete i povšimnout, že konečně pochopili především ti zkušenější, že hole patří k lyžařské technice, i když carvingová technika v některých svých formách je téměř nepotřebuje. Není to však natolik pevné pravidlo, aby se lyžařská technika začala zásadně měnit.

Původní příchod krátké lyže ve formě skiboardu byl ve znamení odlehčení kompletního vybavení - jednoduché univerzální vázání, absence holí. To však bylo umožněno především zaměřením na využívání skiboardů ve snowparcích - krátká lyže se lépe ovládá a hole nebylo náhle nutné používat. Mládež to pouze přivítala a skiboarding zahájil éru ježdění bez holí.

Po příchodu lyží snowblade se automaticky přesunula tato novinka i na sjezdovky - bohužel tentokrát v podstatě bezdůvodně - lyžaři již nezaměřují svou jízdu pouze na triky, ale sjíždí svahy i klasickou technikou. A tady - bohužel - každému na první pohled hole chybí. 99% lyžařů neví co s rukama, někteří jezdí stylem "sněhulák" - ruce volně u těla klátící se sem a tam, někteří zase vyznávají styl "větrný mlýn" kdy obě paže létají vzduchem chvilku před tělem, chvilku za tělem a znásobují tak nežádoucí kroutící moment působící v ose na tělo lyžaře. Ten se pak zmítá zleva doprava a jeho jízda připomíná opilce na nerovném terénu. Téměř nezahlédnete paže ve správné pozici, kdy pomáhají stabilizovat trup a celou jízdu - to se doposud nikde a nikdo neučí ...

Až v letošním roce jsem zaznamenal znatelný nárůst používání hůlek i u krátkých lyží. Viditelně přibývá dobrých lyžařů i na kraťasech, s používáním bezpečných - ovládaných a technických oblouků. I pro výuku lyžování je používání holí u začátečníků téměř nutností - nejen pro oporu, ale i pro výuku rytmu v krátkých obloucích, v jízdě v boulích a při pohybu v hlubokém sněhu ..... z hlediska bezpečnosti - každopádně kladný trend.

A v čem tedy hole pomáhají? Nejen opora a rytmus u krátkých oblouků hraje svoji roli - bez holí přicházíte i o 80% zábavných triků na sjezdovce! Různé skoky, výskoky, otočky a obraty s pomocí holí, speciální helikopteru (360) za jízdy můžete s pomocí holí skočit na čtyři různé způsoby jejichž kombinace v terénu a v jízdě teprve přináší ten správný adrenalin ..... i pákové poměry s holemi v ruce při ovládání lyží v terénu a v oblouku jsou naprosto jiné a pomáhají lyžaře i jízdu především stabilizovat.

Věřte - pokud nejste zrovna vyznavač in-line bruslí, neodkládejte hole na snowblade - zbytečně si jízdu ztěžujete!

 

Přidejte svůj názor, pomůže nám všem!

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

ČERNOCH č.6
Opět přímo hrozivá a nebezpečná reklama na stránkách distributora lyží RAX - (pozn. - z důvodu zneužívání originální značky RAX je nyní distributor přejmenoval na STAKI) - "Doporučujeme pro školní lyžařské kurzy" - už hrozí prokurátorem !!!

Kalendář akcí

« 12 / 2018 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
Nejlevnější povinné ručení


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery