Úvod » ČERNÁ LISTINA

ČERNOCH č.6

publikováno 22.10.2012

Opět přímo hrozivá a nebezpečná reklama na stránkách distributora lyží RAX - (pozn. - z důvodu zneužívání originální značky RAX je nyní distributor přejmenoval na STAKI) - "Doporučujeme pro školní lyžařské kurzy" - už hrozí prokurátorem !!!

 

Opět lyže RAX - má distributor rád soudní procesy?
Tohle už je na prokurátora - klamavá reklama jako hrom...

 

Pokud se náhodou, nebo úmyslně, dostanete na stránku distributora lyží RAX Brno ( nyní STAKI), můžete se i dočíst - citát:

"Všechny děti v rodině s nimi mohou absolvovat školní lyžařské kurzy - není tedy zapotřebí v půjčovně pořizovat lyže každému zvlášť." ... konec citátu

 

Musíme výslovně upozornit nejen rodiče, ale především instruktory školního lyžování, kteří vedou školní lyžařské kurzy:

 • školní lyžařský kurz = výuku lyžování pro žáky v rámci školního výukového procesu - smí vést pouze instruktor s patřičným oprávněním
 • v rámci akreditovaných kurzů je cvičitel / instruktor seznámen (přezkoušen) z výuky:
  - sjezdové lyžování
  - běžky
  - snowboard
 • výuka na školním lyžařském kurzu smí probíhat pouze na schváleném vybavení a POUZE všeobecně uznávanou lyžařskou technikou, která je v rámci schvalování akreditovaných školících zařízení uvedena v náplni školení, při kterém instruktor / cvičitel získal oprávnění vést výukový proces
 • V ČR NEEXISTUJE AKREDITOVANÉ ŠKOLÍCI ZAŘÍZENÍ, které by vyučovalo specializaci pro školní lyžování = techniku sjíždění na modelech RAX (STAKI) - dále jen "vybavení"
 • V ČR NEEXISTUJE VYŠKOLENÝ INSTRUKTOR / CVIČITEL LYŽOVÁNÍ, který by byl oprávněn v rámci školního lyžařského kurzu provádět na tomto vybavení VÝUKU LYŽOVÁNÍ
 • v případě, že by přesto instruktor školního lyžování schválil užívání tohoto vybavení žákem na školním lyžařském kurzu, NESMÍ být žák zařazen do výukového procesu, MUSÍ mít písemné povolení / schválení rodičů k používání výjimky v lyžařském výcviku (které Vám jako instruktorovi na konec při úraze stejně nebude k ničemu, protože rodič je oprávněn toto prohlášení po vzniku úrazu "vzít zpět z důvodu nevědomosti / neznalosti možných následků") - a instruktor tak bere veškerá rizika plně na sebe a plně zodpovídá za případný úraz na tomto vybavení - pokud je tedy používáno ve výuce lyžování  pod jeho dohledem. Na tuto výuku NEMÁ OPRÁVNĚNÍ VYDANÉ AKREDITOVANÝM ZAŘÍZENÍM
 • uvedené vybavení smí používat žák lyžařského kurzu POUZE při "lyžařském pobytu", tzn. pobytu na horách - i v rámci školního výletu - BEZ VÝUKY LYŽOVÁNÍ, kdy je přítomen pouze dozor pověřený školním zařízením organizující tento pobyt. Tento dozor není povinen vlastnit oprávnění k výuce, neposkytuje žákům metodické pokyny, neprovádí výuku a je pouze pracovníkem, poskytující žákům DOZOR a DOPROVOD. Takových "výjezdů" na lyže je ovšem poskrovnu ....

Pokud se tedy na Vašem lyžařském kurzu objeví žák s tímto vybavením, postupujte podle zhora uvedených pokynů - jen tak si zajistíte maximální bezpečnost - svou i svým žákům.

Co na to ministerstvo školství  ... ?!?
Není tahle reklama a doporučení používání těchto "lyží" i pro výuku na školních lyžařských kurzech i obecné ohrožení ?!?

 

Cvičitel lyžování - předseda SAC V.Vopalecký

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

INFO K TECHNICE SJÍŽDĚNÍ NA LYŽÍCH RAX (STAKI):

K provádění oblouků na tomto vybavení se využívá výrazného zatížení lyží v zadní části lyže (záklon a mírný podřep), po uvolnění špiček lyží je možno volně natážet lyže jakýmkoliv směrem.

Pro ovládání lyží RAX (STAKI) není nutné (a ani možné) používat žádnou ze známých lyžařských technik BEZ PATŘIČNÉ ZMĚNY techniky, která pak umožní ji aplikovat i na tomto vybavení.

Z uvedeného vyplývá, že pokud lyžař již neovládá techniky pro sjíždění a zatáčení na klasických lyžích, na tomto vybavení získá pouze návyky, které v lyžování využije pouze velice omezeně - záklon, brždění patami v záklonu atd.  - a které jsou pro klasické lyžování vyloženě nesprávné.

Pokud by byl veden lyžařský výcvik na lyžích RAX (STAKI), pak toto vybavení neumožňuje začátečníkům bezchybné provádění některých základních a důležitých cviků, důležitých pro ovládání delších (jakýchkoliv) lyží.

Každý, kdo začíná na lyžích RAX (Staki) poprvé jako začátečník sjíždět lyžařské svahy, postupuje velice rychle a jednoduše k jedinému cíli = dostat se relativně bezpečně ze svahu dolů - a to jakkoliv a jakýmkoliv způsobem, s možností brzdit pouze záklonem - patkami lyží.
Lyže RAX (STAKI) jsou o 30% pomalejší z důvodu zařezávání rovného a tvrdého konce lyží pod patou vázání, a neumožňují tak přejíždění rovnějších úseků jako klasická lyže.

Při přestupu na delší lyže (například požadavek rychlejšího sjíždění, což toto vybavení vyloženě neumožňuje = účast na závodech ve sjezdu nebo slalomu - i v rámci školního lyžařského výcviku), není schopen lyžař začínající na lyžích RAX (STAKI) naučenými pohyby spolehlivě a především BEZPEČNĚ ovládat JAKÉKOLIV jiné lyžařské vybavení a musí zahájit základy lyžařského výcviku na klasických lyžích od prvních kroků na patřičném vybavení !

 

Z těchto důvodů je naprosto jednoznačné, že toto vybavení je určeno pro lyžaře:

 • kteří netouží po postupném zdokonalování v technice lyžování a chtějí se pouze dostat ze svahu dolů
 • pro začátečníky, kteří se nechtějí - a nebudou chtít - učit sjíždět na klasických lyžích (špatné návyky)
 • kteří chtějí především jezdit pomalu a nevadí jim občasná "procházka" pěšky za družstvem, které přejíždí delší roviny
 • kteří již zvládají klasickou lyžařskou techniku a hledají zábavu a adrenalin v terénu i na prudší sjezdovce

 

Nevhodné pro:

 • výuku klasického lyžování začátečníků
 • školní lyžování a lyžařské kurzy

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

ČERNOCH č.6
Opět přímo hrozivá a nebezpečná reklama na stránkách distributora lyží RAX - (pozn. - z důvodu zneužívání originální značky RAX je nyní distributor přejmenoval na STAKI) - "Doporučujeme pro školní lyžařské kurzy" - už hrozí prokurátorem !!!

Kalendář akcí

« 09 / 2022 »
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejbližší akceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz